Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:22:35
usa, podatki, vat

Amerykański system podatkowy należy do najbardziej skomplikowanych na świecie. To system kilkustopniowy. Na szczycie podatkowej piramidy jest federalna ordynacja podatkowa. Niżej znajduje się zbiór systemów podatkowych różnych stanów, które znacznie się od siebie różnią.

 

 

Rodzaje podatków:

 • PIT
 • CIT
 • akcyza
 • podatki stanowe
 • podatki lokalne

 

Systemy stanowe i system federalny są całkowicie niezależne. Może się zdarzyć, że w każdym stanie funkcjonować będzie system podatkowy dla hrabstwa i miasta, który będzie miał zastosowanie dla firmy i wszystkich jej pracowników. W federalnym systemie podatkowym zawierać się będą składki na ubezpieczenie społeczne i federalne.

Pracodawca powinien również potrącić podatek stanowy na listach płac pracownika. Podatek obrotowy potrącany jest przy nabywaniu towarów i jest różny nie tylko w poszczególnych stanach, ale czasem nawet i w poszczególnych miastach. Miejscowości mają prawo do podniesienia podatku obrotowego powyżej poziomu ustalonego dla stanu i do zatrzymania tak powstałej nadwyżki.

Wybór właściwej struktury podatkowej stanowi istotną część procesu decyzyjnego inwestora. O tym, że amerykański system podatkowy nie jest zbyt opresyjny świadczy fakt, że podatki stanowią ledwie 27 proc. PKB. Średnia dla krajów OECD (w której mieści się również Polska) to ok. 40 proc.

 

Szczebel federalny


PIT

 

Od 1 stycznia 2013 roku Stanach Zjednoczonych obowiązuje siedem stawek podatku dochodowego - od 10 proc. za indywidualny dochód roczny do 8925 dolarów, aż do 39,6 proc. od indywidualnych dochodów w wysokości ponad 400 tys. dolarów. Dla porównania: w 2012 roku w USA obowiązywało sześć progów podatkowych, z których ostatni wynosił 35 proc. i dotyczył indywidualnych oraz małżeńskich dochodów powyżej 388 tys. dolarów.

 

CIT 

 

Federalny podatek od osób prawnych (CIT) wynosi bazowo 35 proc. To jedna z najwyższych stawek podatku na świecie. Należy jednakże zauważyć, że właściwa stawka podatku po potrąceniach i kredytach w większości przypadków wynosi ok. 12-15 proc.

 

Akcyza 

 

Na szczeblu federalnym nakładany jest również podatek akcyzowy, który stanowi 10 proc. wpływów podatkowych. Akcyzą objęte są – podobnie jak w Europie, wyroby tytoniowe i alkoholowe, paliwa, a także broń. Podstawa opodatkowania może być wyrażona zarówno jako ilość wyrobów akcyzowych, jak i ich wartość.

W systemie akcyz federalnych dominują akcyzy pobierane od ilości wyrobów akcyzowych, czego przykładem mogą być akcyzy pobierane m.in. od paliw silnikowych, napojów alkoholowych czy wyrobów tytoniowych. Rzadziej zdarza się, by podstawę opodatkowania stanowiła wartość wyrobów akcyzowych. Ma to jednak miejsce m.in. w przypadku opodatkowania usług telefonicznych, ciężarówek i przyczep.

Ponadto, w systemie federalnym łączy się oba rodzaje podstaw opodatkowania przy opodatkowaniu jednego wyrobu akcyzowego, jak dzieje się to w przypadku m.in. biletów lotniczych na trasy lokalne.

Stawki podatkowe wyrażone są procentowo lub kwotowo. Niekiedy też zdarza się stosowanie stawek mieszanych, kwotowo-procentowych, jak np. w przypadku opodatkowania biletów lotniczych na trasy lokalne, kiedy podatek wynosi 7,5 proc. wartości biletu oraz 2,75 dol. za każdy odcinek lotu.

 

Podatki stanowe i lokalne

 

Stany Zjednoczone nie mają jednolitych stawek podatku VAT ani podatku konsumpcyjnego. W większości stanów płacony jest podatek obrotowy w wysokości do 7,5 proc. Przepisy podatkowe poszczególnych stanów różnią się i prowadzenie danej działalności w jednym stanie może się bardziej opłacać niż w drugim.

Zasady opodatkowania były i nadal są jedną z najważniejszych kwestii, które przedsiębiorcy amerykańscy biorą pod uwagę, decydując się na podjęcie działalności gospodarczej w danej formie i w danym stanie. Bez ustalenia konkretnych planów co do działalności oraz dysponowania zyskiem, polscy przedsiębiorcy nie będą w stanie dokonać trafnego wyboru formy prawnej.

Władze stanowe i lokalne mają również prawo – z tego prawa korzystają – nakładania podatku akcyzowego. Różnice w stawkach między poszczególnymi stanami są bardzo duże, czego przykładem może być opodatkowanie papierosów, które wynosi od 13 dol. za 1000 sztuk w Virgini do 53 dol. za 1000 sztuk w stanie Waszyngton. Różne są również mechanizmy nakładania podatku.

 

Gdzie najniższe, a gdzie najwyższe podatki 

 

Według danych Tax Foundation za 2012 rok, najlepszy klimat podatkowy panuje w następujących stanach (według kolejności w rankingu):

 • Wyoming
 • Dakota Południowa
 • Nevada
 • Alaska
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Washington
 • Montana
 • Teksas
 • Utah

 

Spośród nich stany Wyoming, Nevada i Dakota Południowa nie pobierają stanowego podatku dochodowego od osób prawnych, ani od osób fizycznych. Z kolei na Alasce nie ma stanowego podatku dochodowego od osób fizycznych, ani stanowych podatków od sprzedaży tzw. sales tax.

W innych stanach podatki są bardzo zróżnicowane. Na przykład w Connecticut jest sześć stawek podatku PIT – od 3 do 6,5 proc. Stopa stanowego podatku CIT to 7,5 proc., a podatek od sprzedaży towarów i usług to 6,25 proc. Funkcjonują również podatek od usług hotelowych: 12-15 proc. podatek od wypożyczenia lub leasingu samochodu osobowego: 9.35 proc. Jest też podatek od nieruchomości, ale stanowe regulacje mówią tylko o tym, że ma być obliczony od 70 proc. aktualnej wartości rynkowej. Stopę podatku ustalają jednak poszczególne władze miejskie.

W Illinois natomiast osoby prywatne płacą liniowy PIT w wysokość 5 proc . Firmy w tym stanie płacą liniowy podatek 9,5 proc. z czego 7 proc stanowi podatek stanowy a 2,5 proc. zastępczy podatek od własności prywatnej. Stopa stanowego podatku od własności to 8,86 proc., ale jest on obliczany od 33,4 proc. wartości nieruchomości prywatnej i 25 proc. wartości rynkowej obiektow handlowych i przemysłowych. Stanowy podatek od sprzedaży wynosi 6,25 proc, ale funkcjonują liczne ulgi i wyłączenia.

W Pensylwanii stanowy podatek dochodowy netto od osób prawnych wynosi 9,99 proc, ale zwolnione są z niego: towarzystwa deweloperskie, ubezpieczeniowe, banki, fundusze nieruchomościowe, trusty (krajowe i zagraniczne), wybrane organizacje non-profit itp. Stanowy podatek od sprzedaży wynosi 6 proc. , osoby fizyczne płacą 3, 07 proc. liniowy PIT.

Różnice między stanami są – jak widać - duże i wybór miejsca, w którym chce się prowadzić działalność, jest ważną decyzją biznesową. Podobne różnice obserwujemy w odniesieniu do regulacji działalności spółek, dlatego można powiedzieć, że spółek nie zakłada się „w USA”, lecz w jednym z 50 stanów. Spółka zarejestrowana w jednym ze stanów może prowadzić działalność w pozostałych stanach zwykle po zgłoszeniu prowadzenia działalności w odpowiednim urzędzie każdego ze stanów, w którym prowadzi działalność.

Mimo że prawo handlowe poszczególnych stanów jest zasadniczo dość podobne, to między prawem poszczególnych stanów są istotne różnice. Na przykład sądy poszczególnych stanów mogą różnie zinterpretować identyczne lub podobne zapisy ustawowe lub umowne. Dlatego też wybór danego stanu na założenie w nim firmy nie jest czystą formalnością, lecz ma wpływ na stosunki wewnętrzne panujące w spółce oraz relacje spółki z podmiotami trzecimi. Wybór ten ma też inne skutki - mimo iż spółka nie prowadzi działalności w stanie, w którym jest zarejestrowana, może zostać w nim pozwana, bądź opodatkowana.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert