Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki dla firm

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:23:45
usa, podatki, firmy, biznes

W USA wyróżnia się dwa typy opodatkowania przedsiębiorstw: opodatkowanie osób prawnych (corporate taxation) oraz nieopodatkowanie osób prawnych, lecz "przepuszczenie" zysku bądź strat bezpośrednio do wspólników/udziałowców/akcjonariuszy (tzw. pass-through taxation).

W przypadku corporate taxation spółka płaci podatek dochodowy. Ponieważ po opodatkowaniu zysk jest nadal w spółce, to jeżeli wspólnik/udziałowiec/akcjonariusz chce skorzystać z przypadającego na niego zysku, musi go wyprowadzić ze spółki (np. jako dywidendę). Wówczas zysk podlega ponownemu opodatkowaniu na szczeblu wspólnika/udziałowca/akcjonariusza.

Ten typ opodatkowania stosuje się przede wszystkim w przypadku spółek akcyjnych i niektórych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC). Mimo podwójnego opodatkowania zysku, taka forma opodatkowania może się nadal opłacać, na przykład ze względu na plany reinwestowania zysku w firmę, bądź korzystniejsze zasady dotyczące kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku pass-through taxation, spółka jako taka nie płaci podatku dochodowego. Spółka informuje urząd podatkowy o dochodzie i stratach przypadających na każdego wspólnika/udziałowca/akcjonariusza, którzy to uwzględniają przypadający na nich dochód lub straty wynikające z działalności spółki we własnych zeznaniach podatkowych.

Temu typowi opodatkowania podlegają głównie spółki osobowe, tj. spółka cywilna (general partnerhip), spółka komandytowa (limited partnership), spółka partnerska (limited liability partnership), oraz spółka partnersko-komandytowa (limited liability limited partnership), oraz mniejsze spółki akcyjne (S Corporation). Czasami również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC) podlega temu typowi opodatkowania.

Polscy przedsiębiorcy powinni zapoznać się również z Umową między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

 

Obowiązki firmy

 

Każde przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników powinno zarejestrować się w federalnym Urzędzie Podatkowym (ang. Internal Revenue Service) i otrzymać numer NIP (ang. Federal Tax Identification Number lub Employer Identification Number).

Jeżeli przedsiębiorstwo oferuje pracownikom świadczenia socjalne, zwykle musi uzyskać National Standard Employer Identifier w federalnym Departamencie Zdrowia (ang. Department of Health and Human Services). Prawo stanowe może również wymagać, aby przedsiębiorca zarejestrował się w stanowych urzędach podatkowych.