Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCło

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:25:19
usa, cło, handel, import

Wszystkie produkty importowane do USA muszą przejść procedurę oclenia.

Agencją odpowiedzialną za pobieranie cła jest US Customs and Border Protection (CBP, www.cbp.gov ).

CBP nie weryfikuje posiadania odpowiednich licencji czy pozwoleń (w przypadku konieczności posiadania takowych), ale o dokumenty takie mogą poprosić inne urzędy. Stawki celne naliczane są zazwyczaj jako procent od wartości handlowej importowanego towaru. Spis stawek celnych oraz wytyczne klasyfikacji towarów znajdują się w Harmonised Tariff Schedule (www.usitc.gov/tata/hts/index.htm).

Zgodnie z amerykańskimi regulacjami prawnymi odpowiedzialność za właściwą klasyfikację towarów i wycenę stawek celnych ponosi importer. Jeżeli na dokumentach handlowych nie ma podanej transakcyjnej wartości importowanych towarów, CBP ma prawo do wyceny towaru np. poprzez wycenę takiego samego lub podobnego towaru.

Amerykańscy importerzy korzystają zazwyczaj z usług agentów celnych, którzy informują, jakie zaświadczenia przy imporcie danego towaru do USA są wymagane.

Warto również pamiętać, że oprócz ograniczeń na szczeblu federalnym, mogą występować bariery na poziomie poszczególnych stanów.