Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka cywilna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:03:18
usa, spółki, prawo, podatki

Podstawowe cechy spółki cywilnej (ang. General partnership) to kilku wspólników, pełna odpowiedzialność każdego wspólnika za długi firmy oraz opodatkowanie wspólników, a nie spółki. W większości amerykańskich stanów spółka cywilna ma podmiotowość prawną.

Wspólnikami w spółce cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (spółki kapitałowe oraz osobowe).

Bardzo istotna jest umowa spółki, gdyż w niej reguluje się wszystkie kwestie związane z wewnętrznymi relacjami między wspólnikami - zasady zarządzania firmą, dzielenia się zyskiem oraz pokrywania strat itp.

Wierzyciele spółki cywilnej mogą zaspokoić swe wierzytelności nie tylko z majątku firmy, ale również z majątku osobistego każdego wspólnika. Każdy wspólnik jest w pełni odpowiedzialny wobec osób trzecich za długi firmy, niezależnie od swojego wkładu, udziału w zyskach czy nawet umownie ustalonego udziału w stratach.

Spółka cywilna nie płaci federalnego podatku dochodowego. Płacą go natomiast wspólnicy. Wspólnicy, składając własne zeznania podatkowe, uwzględniają dochód lub straty przypadające na nich z tytułu uczestnictwa w spółce. W przypadku strat wspólnik może sobie odpisać straty od dochodu uzyskanego z innych źródeł.