Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka komandytowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:05:44
usa, spółki, prawo, podatki

Spółka komandytowa (ang. Limited partnership – LP), ze względu na korzystne zasady opodatkowania i amortyzacji, wykorzystywana jest w USA głównie do zakładania przedsiębiorstw inwestujących w nieruchomości, wydobycie surowców, centra handlowe i biurowce.

Podobnie jak polska spółka komandytowa, amerykańska spółka komandytowa składa się z co najmniej jednego komplementariusza (ang. general partner) oraz jednego komandytariusza (ang. limited partner).

Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. W praktyce, ze względu na przedmiot działalności komplementariuszami spółek LP są osoby prawne.

Spółkę komandytową zakłada się podobnie jak spółkę cywilną, z jednym wyjątkiem. Spółka komandytowa musi złożyć w odpowiednim urzędzie (zależnie od stanu, w Departamencie Stanu bądź w jednym z urzędów lokalnych) zaświadczenie o ograniczonej odpowiedzialności (ang. certificate of limited liability). Firma spółki komandytowej powinna również zawierać wersję słowa limited, informując osoby trzecie o ograniczonej odpowiedzialności komandytariusza.

Komplementariusze odpowiadają w pełni całym swoim majątkiem za długi spółki, na identycznych zasadach, co wspólnicy w zwykłej spółce cywilnej. Natomiast komandytariusze nie odpowiadają w ogóle za długi spółki.

Spółką LP kierować mogą tylko komplementariusze. W przypadku gdy komplementariuszem jest osoba prawna, spółką zarządzać będzie w jej imieniu zarząd bądź osoby mianowane przez tę osobę prawną.