Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka z o.o.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:07:19
usa, spółki, prawo, podatki

Amerykańska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ang. Limited liability company – LLC) różni się od polskiej spółki z o.o. w dwóch zasadniczych aspektach.

  1. Po pierwsze, spółka LLC może być kierowana bądź przez zarząd (podobnie jak sp. z o.o.), bądź bezpośrednio przez udziałowców (podobnie jak spółka cywilna)
  2. Po drugie, o ile udziałowcy nie ustalą inaczej, spółka LLC nie płaci federalnego podatku dochodowego, płacą go natomiast wspólnicy
     

Obie te cechy zbliżają spółkę LLC do polskiej spółki cywilnej. Od polskiej spółki cywilnej różni jednak spółkę LLC brak odpowiedzialności materialnej wspólników za długi spółki oraz możliwość powołania organów w spółce (zarządu czy rady nadzorczej).

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jeden bądź wielu udziałowców. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

Nazwę spółki (firmę) rejestruje się zwykle na szczeblu stanowym. W przypadku spółki LLC nazwa zwykle będzie musiała zawierać słowa company oraz jakąś wersję słowa limited, informującą osoby trzecie, że przedsiębiorstwo prowadzone jest w formie spółki LLC. Za długi spółki odpowiedzialna jest spółka.

Udziałowcy nie odpowiadają swoim majątkiem prywatnym za długi spółki. Zasady opodatkowania spółki LLC zależą od stanu, w którym została utworzona, od liczby wspólników, a także od wyboru wspólników. W większości przypadków spółka LLC nie płaci federalnego podatku dochodowego i podobnie jak w przypadku spółki cywilnej bądź spółki akcyjnej typu S informuje jedynie federalny urząd podatkowy o dochodach bądź stratach przypadających na każdego z udziałowców w danym roku. Federalny podatek dochodowy płacą natomiast udziałowcy.