Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka akcyjna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 10:12:00
usa, spółki, prawo, podatki

Spółka akcyjna (ang. Corporation) jest formą bardziej elastyczną niż jej polski odpowiednik. Opodatkowanie spółek akcyjnych w USA jest skomplikowane, dlatego zanim zdecydujemy się na taki typ działalności, lepiej skorzystać z porad prawnika lub księgowego.

Podstawowym dokumentem przy zakładaniu spółki akcyjnej jest tzw. Articles of In- corporation. Chociaż przepisy stanowe mogą się różnić, w Articles of Incorporation określa się zwykle: założycieli spółki, nazwę spółki (firmę), cel spółki (określony bardzo ogólnie), przedstawiciela upoważnionego do otrzymywania pism sądowych w imieniu spółki, adres oficjalnej siedziby spółki oraz liczbę akcji, które spółka może wydać.

Długi spółki akcyjnej pokrywane są z majątku spółki, z wyjątkiem sytuacji, w której ochrona prawna spółki akcyjnej zostanie „rozbita” i akcjonariusze odpowiadają za długi spółki, jakby spółka nie istniała (ang. piercing the corporate veil). Jedyną stratą, jaką ponoszą akcjonariusze w przypadku niewypłacalności lub kłopotów finansowych spółki akcyjnej jest spadek jej wartości.

Amerykańskie federalne prawo podatkowe uznaje dwa typy spółek akcyjnych, tzw. S Corporation oraz C Corporation. Tylko mniejsze spółki mogą zostać opodatkowane jako spółki typu S. które nie płacą federalnego podatku dochodowego, a zysk spółki jest opodatkowany jedynie na szczeblu akcjonariuszy.

Forma prawna S Corporation jest zarezerwowana tylko dla mniejszych spółek, które spełniają następujące warunki:

  • spółka zarejestrowana jest w Stanach Zjednoczonych
  • posiada mniej niż 100 akcjonariuszy
  • akcjonariuszami są osoby fizyczne, masy spadkowe, ewentualnie niektóre trusty
  • żaden z akcjonariuszy nie jest obcokrajowcem nieposiadającym w Stanach Zjednoczonych prawa stałego pobytu