.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPowołanie Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Joanna Górska | 2018-04-11 20:24:57
polska izba handlowa, usa


Premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones ogłosili utworzenie Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych.

Izba, z siedzibą w Waszyngtonie, ma na celu promowanie i umacnianie więzi biznesowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz ułatwianie wymiany handlowej i inwestycji między amerykańskimi firmami oraz sektorem publicznym w Polsce. Będzie pełniła rolę partnera polskich firm inwestujących w USA oraz amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających działalność na polskim rynku. Polska Izba Handlowa będzie aktywnie współpracować z polskim rządem oraz amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi.

111Źródło: W. Kompała / KPRM

 

"Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze rozwijają się od lat bardzo dobrze, ale nie możemy spoczywać na laurach. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy inicjatywę powołania Polskiej Izby Handlowej w USA z siedzibą w Waszyngtonie. Chcemy tam, na miejscu nie tylko wzmacniać naszą współpracę, ale także promować Polskę i polskie firmy. Mamy czym się chwalić. Polska to kraj prężnie rozwijający się, z jednym z największych wzrostów gospodarczych w Europie. Konsekwentnie tworzymy coraz lepsze warunki dla funkcjonowania i rozwoju firm, co docenili już tacy amerykańscy giganci jak GE czy JP Morgan, decydując o inwestycjach w Polsce. Czas na kolejne tego typu przedsięwzięcia" – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

4Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Polsko-amerykańska wymiana handlowa nieprzerwanie rośnie od 2010 r. Polska jest obecnie jednym z największych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej. W 2017 r. wartość polskiego eksportu do USA wyniosła 6,1 mld USD (na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego), co jest najwyższym wynikiem w historii polsko – amerykańskiej wymiany handlowej. Tym samym, bilateralne obroty handlowe osiągnęły wartość 12,7 mld USD.

Izba będzie dążyć do promowania sukcesu gospodarczego Polski i zwiększać jej reputację jako silnego i atrakcyjnego miejsca do inwestowania dla amerykańskich firm, którym zależy na obecności w sercu Europy.

Funkcję prezesa zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych będzie pełnił Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego w St. George Logistics, jednej z największych firm logistycznych w Ameryce Północnej. 

usciskŹródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Pierwszym członkiem Izby został PKO Bank Polski. Jedną z pierwszych decyzji PKO Banku Polskiego jako członka Izby jest wsparcie grupy nastolatków z Polski, którzy w swojej grupie wiekowej wygrali polską edycję Olimpiady Kreatywności, w ramach idei Destination Imagination.

2Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: KPRM, MPiT.