Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDziałalność wolnych obszarów celnych w Stanach Zjednoczonych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-14 12:41:55
usa, stany zjednoczone, cło, obszary celne

Wolne obszary celne odgrywają istotną rolę w zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz w redukcji kosztów w gospodarce amerykańskiej.

Wolne obszary celne odgrywają istotną rolę w zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz w redukcji kosztów w gospodarce amerykańskiej.Powstały one w USA w 1934 jako odpowiedź na wysokie taryfy celne. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zezwolono również zakładom produkcyjnym wstępowanie do wolnych obszarów celnych. W latach 90-tych dystrybucja zyskała na znaczeniu i wiele firm, np. Walmart, zdecydowała się na ulokowanie swoich centrum dystrybucji w amerykańskich wolnych obszarach celnych w celu uniknięcia płacenia ceł.

Wolne obszary celne stanowią ważny element amerykańskiej gospodarki. Amerykański eksport z wolnych obszarów celnych wzrósł dwukrotnie w latach 2004-2008. W 2009 roku w USA było 169 stref i 257 podstref wolnych obszarów celnych, a 19% importu trafiło na amerykański rynek poprzez obszary. W 2008 import w wolnych obszarach celnych wyniósł 690 miliardów USD, natomiast eksport wyniósł 29 miliardów USD. Największym eksporterem z obszarów było BMW, którego fabryka znajduje się w Południowej Karolinie.

W USA strefy wolnocłowe tworzone są w celu podnoszenia konkurencyjności amerykańskich firm oraz tworzenia nowych miejsc pracy. W wielu przypadkach w wolnych obszarach celnych ma miejsce „efekt magnesu” – firmy ulokowane w wolnych obszarach celnych przyciągają kolejne firmy, które dostarczają komponenty firmom z tych obszarów. Szacuje się, że z każdym etatem w strefie tworzone są 3 dodatkowe miejsca pracy poza obszarem.

Proces aplikacji o utworzenie wolnego obszaru celnego w USA jest najbardziej uregulowanym procesem na całym świecie. Wiele firm aplikuje o stworzenie takiej strefy argumentując, iż:

  • bez niej będzie musiało zakończyć działalność,
  • niektóre komponenty są wyjątkowe trudne do pozyskania na amerykańskim rynku,
  • duże korporacje mogą wybrać inny kraj, który zaoferuje lepsze warunki.

W ostatnim czasie specjalne obszary zostały utworzone na wniosek m.in. producentów mebli w Missisipi, producentów krzemu oraz koncernu Thyssen Krupp.

W ciągu ostatnich dwóch lat wiele było głosów, że strefy wolnocłowe omijają prawo oraz oferują nieuczciwą przewagę firm z obszaru.Pod koniec 2010 Departament Handlu zaproponował wprowadzanie radykalnych zmian w przepisach dotyczących wolnych obszarów celnych, a obecnie zbiera opinie uczestników rynku na temat ich działalności.

Pełna lista wolnych obszarów celnych znajduje się na stronie Departamentu Handlu (Import Administration) http://ia.ita.doc.gov/ftzpage/letters/ftzlist-map.html

Przepisy regulujące działalność wolnych obszarów celnych:

  • Foreign-Trade Zones Act z 18. czerwca 1934 z późniejszymi poprawkami (Pub. L. 397, 73rd Congress, 48 Stat. 998-1003 (19 U.S.C. 81a-81u))

Informacje dotyczące sposobu rozpoczęcia działalność na terenie wolnych obszarów celnych znajduje się pod adresem: http://ia.ita.doc.gov/ftzpage/applications.html

 

Opr. Katarzyna Tullberg

 


Notatka została opracowana na podstawie informacji przekazanych w trakcie spotkania z dn. 17 lutego 2011 „ Zoning in on Foreign Trade Zones” zorganizowane przez Washington International Trade Association. W spotkaniu wzięli udział: Sam Gilston - redaktor Washington Tariff and Trade Letter, członek WITA, Lewis Leibowitz - z firmy Hogan Lovells, człowiek NAFTZ, Ron DeBarr z Northeast Ohio Trade and Economic Consortium i Davis Spooner z firmy Squire Sanders.