Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAmerykański elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: WPHI Washington | 2017-01-10 19:19:49
usa, washington, ludność

Pod względem liczby ludności Stany Zjednoczone Ameryki są trzecim państwem na świecie, po Chinach i Indiach. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię, USA zajmują 4. pozycję, po Rosji, Kanadzie i Chinach.

 

 

Stany Zjednoczone leżą w Ameryce Północnej, na zachodniej półkuli. Kraj składa się: z części kontynentalnej, w której jest 48 stanów amerykańskich; stanu Alaska, położonego w północno-zachodniej części kontynentu amerykańskiego, oraz z położonego na Oceanie Spokojnym archipelagu Wysp Hawajskich. Stany Zjednoczone sprawują kontrolę nad 14 terytoriami zależnymi, położonymi na Pacyfiku i na Karaibach.

Od północy Stany Zjednoczone graniczą z Kanadą, a od południa z Meksykiem. Z Rosją, z Kubą i wyspami Bahama mają granice morskie.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

Powierzchnia kraju wynosi 9,8 mln km kw., a liczba ludności sięga 315 mln. Stolicą USA jest Waszyngton D.C.

Waluta to dolar USA =100 centów. 

 

To warto wiedzieć


Wizy 

 

Wjazd do USA i pobyt obywateli polskich w Stanach Zjednoczonych wymaga posiadania odpowiedniej wizy. Wizy amerykańskie dzielą się na tzw. wizy nieimigracyjne, uprawniające do czasowego pobytu i wizy imigracyjne, które uprawniają do stałego pobytu na terytorium USA. 

 

Wizy nieimigracyjne:

· Au pair (wizy J-1)

· Biznesowe (wizy B-2)

· Dla członków rządu i korpusu dyplomatycznego (wizy A-1/A-2)

· Załogowe (wizy C-1/D)

· Dziennikarskie (wiza I)

· Dla inwestorów (wizy E-2) i przedsiębiorców (wizy E-1)

· Naukowe (studencka wiza F-1), (nieakademicka wiza M-1)

· Pomoc domowa (wizy B-1, A-3, NATO-7)

· Pracownicze (wizy H, L-1, E-1, E-2)

· Dla pracowników organizacji międzynarodowych (wizy: NATO: G-1, G-2, G-3, G-4, NATO-1, NATO-2, NATO-3, NATO-4, NATO-5, NATO-6)

· Program wymiany (wizy J-1)

· Religijne (wizy R)

· Sportowe i artystyczne (wizy P oraz O)

· Dla stażystów (wizy typu H)

· Studenckie (wizy F-1, M-1)

· Tranzytowe (wizy C-1)

· Turystyczne (wizy B-1, B-2)

· Wymiana kulturalna (wiza Q)
 

Wizy imigracyjne:
· Wizy dla członków najbliższej rodziny obywatela USA

· Inne wizy rodzinne

· Wizy pracownicze

· Wizy wydawane w ramach Programu Loterii Wizowej (tzw.zielona karta)

· Wizy narzeczeńskie
 

Osoby udające się do USA w celach służbowych powinny posiadać wizę B-1. Wiza ta umożliwia prowadzenie działalności biznesowo-handlowej, m.in. w celu uczestnictwa w wystawach i targach (m.in. przygotowania powierzchni wystawienniczej i ekspozycji), konferencji, podpisania kontraktu, przyjęcia zamówienia na towar wyprodukowany poza USA, prowadzenie serwisu gwarancyjnego, itp. Posiadacz wizy B-1 nie może na terenie Stanów Zjednoczonych prowadzić handlu towarem wyprodukowanym w USA, ani przyjmować zamówień na taki towar, nie może także prowadzić działalności produkcyjnej, czy budowanej. Jeśli chce prowadzić tego typu działalność handlowo-gospodarczą, musi posiadać wizę H-2, z zezwoleniem na pracę tymczasową.

Wiza turystyczna (B-2), oprócz prawa wjazdu i pobytu tymczasowego (do
6 m-cy) na terenie USA w celach turystycznych, uprawnia także do prowadzenia pewnego rodzaju działalności służbowej, np. rozmowy handlowe, udział w konferencji naukowej, uregulowanie spraw majątkowych, czy też negocjacje kontraktów.

Szczegółowe informacje wizowe dla osób udających się tymczasowo lub na stałe do USA dostępne są na stronie internetowej Ambasady USA w Warszawie.

 

Waluta, zakładanie konta w banku

 

Banknoty w obiegu mają nominały 1, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, ale nominały 50 i 100 dolarów używane są rzadko. Bankomaty wypłacają pieniądze banknotami 20-dolarowymi i do większych płatności używa się kart kredytowych lub czeków. Płacąc w sklepie banknotem 50-cio lub 100-dolarowym trzeba liczyć sie z tym, że kasjer wezwie menadżera, żeby potwierdził, że banknot może być przyjęty.

Monety mają nominały 1, 5 (nickel), 10 (dime) i 25 (quarter) centów. Oficjalnie są też w obiegu trzy rodzaje monet o nominale 1 dolara, ale jak dotąd nie przyjęły się one zbyt szeroko.

Karty kredytowe są najbardziej popularnym środkiem płatniczym w USA. Ze względów bezpieczeństwa i wygody, zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem z Polski. Chciażby z takiego powodu, że bez karty kredytowej trudno jest np. wynająć samochód. Najpopularniejsze i szeroko akceptowane są karty VISA, MasterCard, American Express i Discover.

Do założenia rachunku bankowego wystarczy lokalny adres i dwa rodzaje identyfikacji, np. paszport i kartę kredytową (także z zagranicy), albo paszport i prawo jazdy (także zagraniczne). Nie jest wymagany formalny status imigracyjny. Większość banków oferuje bezpłatne rachunki bieżące (free checking account), choć niekiedy trzeba utrzymywać pewne minimalne saldo na rachunku aby nie ponosić opłat za prowadzenie rachunku. Czeki osobiste są powszechnie przyjętą formą płatności, szczególnie przy płatnościach wysyłanych pocztą.

 

Urzędy i banki 

 

Zwykle urzędy są czynne pięć dni w tygodniu, a typowe godziny pracy to 9:00 do 17:30. Banki również mają podobne godziny pracy, a dodatkowo są jeszcze na ogół otwarte w soboty w godzinach 9:00 – 12:00.

 

Święta 

 

W Stanach Zjednoczonych nie ma właściwie świąt państwowych. Poszczególne stany i hrabstwa (county) mogą ustalac swoje dni wolne od pracy, a nie wszystkie święta publiczne ustalone przez Kongres są powszechne przestrzegane. Takich świąt publicznych (inaczej nazywanych federalnymi) jest dziesięć, z tego cztery są określone według daty, a sześć według miesiąca i dnia tygodnia. Jeśli święto wypada w sobotę, zwyczajowo dniem wolnym jest piątek, a jeśli wypada w niedzielę, dniem wolnym od pracy jest poniedziałek.

 

Święta publiczne ustalone według daty:

  • Nowy Rok (New Year) - 1 stycznia

  • Dzień Niepodległości (Independence Day) - 4 lipca
  • Dzień Weteranów (Veterans Day) - 11 listopada
  • Boże Narodzenie (Christmas) - 25 grudnia

 

Święta publiczne określone według miesiąca i dnia tygodnia:

 

  • Dzień Martina Luthera Kinga (Martin Luther King's Birthday) -  trzeci poniedziałek stycznia
  • Urodziny Waszyngtona (Washington's Birthday, President’s Day) - trzeci poniedziałek lutego
  • Dzień Pamięci (Memorial Day) - ostatni poniedziałek maja
  • Dzień Pracy (Labor Day) - pierwszy poniedziałek września
  • Dzień Kolumba (Columbus Day)  - drugi poniedziałek października
  • Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) - czwarty czwartek listopada

 

Sklepy są zwykle zamknięte tylko w Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie. Prywatne firmy zwykle świętują tylko sześć świąt publicznych – Nowy Rok, Dzień Pamięci, Dzień Niepodległości, Dzień Pracy i Boże Narodzenie, ale często dniem wolnym od pracy jest też piątek po Święcie Dziękczynienia (tzw. Thanksgiving Friday).

Przykładem święta stanowego są obchodzone w Illinois 12-ego lutego Urodziny Lincolna (Lincoln’s Birthday), a święta lokalnego Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day), który jest obchodzony tylko w Chicago, w pierwszy poniedziałek marca. Raz na cztery lata świętem publicznym jest Dzień Inauguracji (Inauguration Day), ale jest on obchodzony tylko w stolicy i przyległych hrabstwach stanów Virginia i Maryland.

 

Hotele

 

Wachlarz hoteli jest bardzo szeroki, a najlepsze ceny można uzyskać przez poszukiwanie ofert w internecie. Dobrze rozwinięta jest też sieć moteli przy głównych drogach. Rezerwacja moteli nie jest konieczna, ale jest wskazana żeby uniknąć ryzyka braku miejsc.

 

Gastronomia, napiwki

 

W restauracjach z obsługą kelnerską dawanie napiwku w wysokości 15 proc. rachunku jest oczekiwane i niższy napiwek rozumiany jest jako wyraz niezadowolenia. Trzeba jednak sprawdzić, czy napiwek nie jest już wliczony w rachunek, bo czasem, szczególnie przy grupach sześciu lub więcej osób, napiwek (“gratuity” albo “tip”) jest z góry doliczany do rachunku. Zwykle informacja na temat ewentualnego doliczania napiwku do rachunku jest podana w karcie menu.

 

Polskie prawo jazdy

 

Turyści i studenci z krajów-sygnatariuszy Konwencji o Ruchu Drogowym ONZ z 1949 r., do których należy i Polska, mogą używać ważnego prawa jazdy z kraju pochodzenia przez okres do jednego roku od dnia przyjazdu. Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest ściśle rzecz biorąc konieczne, ale jest bardzo wskazane ze względu na to, że polskie prawo jazdy nie ma tłumaczenia na język angielski. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko w połączeniu z ważnych polskim prawem jazdy i powinno być uzyskane przed wyjazdem z Polski. Władze USA ostrzegają przed uzyskiwaniem międzynarodowych praw jazdy z innych, nieautoryzowanych źródeł.

Zasady te odnoszą się tylko do osób czasowo przebywających w USA. Osoby ustalające rezydencję mają obowiązek uzyskania prawa jazdy z danego stanu w ciągu 30 dni. Ponadto, nawet przy pobycie czasowym uzyskanie miejscowego prawa jazdy jest bardzo wskazane dla uniknięcia kłopotów z policją, ułatwienia wypożyczania samochodów i uzyskania niższych stawek ubezpieczenia samochodowego.

 

Wypożyczanie samochodu

 

Wypożyczanie samochodu w USA jest bardzo popularne i opłacalne ze względu na stosunkowo wysokie koszty komunikacji publicznej. Problemem może jednak okazać się ubezpieczenie wypożyczanego samochodu. Firmy wypożyczające oferują ubezpieczenia (collison damage waiver – CDW), ale stawki dzienne są na ogół bardzo wysokie. Jeśli posiada się amerykańskie ubezpieczenie własnego samochodu, to na ogół obejmuje ono też ubezpieczenie samochodów wypożyczanych i można wtedy zrezygnować z CDW. Ponadto, niektóre karty kredytowe zapewniają bezpłatne ubezpieczenie wypożyczanego pojazdu, jeśli zapłaci się za wypożyczenie daną kartą.

 

Zasady ruchu drogowego

 

Zasady ruchu drogowego regulowane są przepisami poszczególnych stanów. Trzeba się liczyć z tym, że w sąsiednich stanach mogą być przyjęte różne rozwiązania, np. w stanie Maryland skręt w prawo na czerwonym świetle jest dozwolony, a w stanie Virginia zakazany. Inny problem to częste używanie dodatkowych znaków słownych (np. w Maryland ogólna zasada dopuszczalności skrętu w prawo na czerwonym świetle może być na konkretnym skrzyżowaniu unieważniona napisem “no turn on red.”)

Naruszenia przepisów drogowych karane są wysokimi mandatami - w szczególności zaś przekroczenie prędkości o więcej niż kilka mil. Coraz częściej spotykane są kamery wychwytujące pojazdy przekraczające prędkość lub wjeżdżające na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Właściciel pojazdu otrzymuje pocztą zdjęcia wykroczenia wraz z karą do zapłaty. Znaki STOP wymagają całkowitego zatrzymania pojazdu. Jeśli znak STOP obowiązuje na wszystkich czterech drogach skrzyżowania, po zatrzymaniu pojazdy ruszają w takiej kolejności, w jakiej się zatrzymywały.

W kontaktach z policją należy ściśle stosować się do otrzymywanych poleceń. Policja zawsze zatrzymuje się z tyłu kontrolowanego pojazdu. W czasie kontroli policyjnej nie należy wychodzić z samochodu bez polecenia. Po zatrzymaniu należy opuścić szybę i czekać aż policjant podejdzie. Z policjantem nie należy dyskutować, a przede wszystkim nie wolno odmawiać przyjęcia mandatu, bo można być za to aresztowanym. Przyjęcie mandatu nie oznacza przyznania się do winy. Potem można albo zapłacić w oznaczonym terminie (co oznacza przyznanie się do winy), albo zażądać rozprawy w sądzie, w czasie której można podać wyjaśnienia i podnieść sporne kwestie. Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest traktowane nadzwyczaj poważnie i często kierowca jest od razu aresztowany.

 

Opieka medyczna

 

Od osób przyjeżdżających do USA z Polski nie są wymagane szczepienia ochronne, ale ważne szczepienia przeciwko durowi brzusznemu i tężcowi są zalecane. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Przeciętna wizyta u lekarza ogólnego kosztuje od 80 do ponad 100 dol., doba w szpitalu - od 500 do kilku tysięcy dolarów, nie licząc zabiegów. Dlatego bardzo wskazane jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia medycznego.

 

Bezpieczeństwo

 

W większości wielkich miast amerykańskich zagrożenie przestępczością nie odbiega od innych wielkich miast na świecie. Pewne dzielnice są bardziej niebezpieczne, dlatego wskazane jest zasięganie miejscowej informacji przed wyruszeniem na spacery, szczególnie wieczorem. W razie konieczności wezwania pomocy w całych USA można bezpłatnie wybrać numer 911.

 

Przepisy celne

 

Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków oraz wwożenie żywności, roślin, nasion itp. Należy w szczególności przestrzec przed próbami wwożenia wędlin i innych wyrobów spożywczych, których obecność w bagażu jest wykrywalna coraz częściej spotykanymi aparatami używanymi przy kontroli celnej na lotniskach. Ponieważ deklaracja celna wymaga oświadczenia o posiadaniu (lub nieposiadaniu) produktów spożywczych i rolnych, znalezienie ich w kontrolowanej walizce może być uznane za próbę oszustwa i może spowodować niewspółmierne konsekwencje.

Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę USA do 10 000 dol. (lub równowartość) bez obowiązku zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ten fakt urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych. Brak odpowiedniego zgłoszenia grozi poważnymi konsekwencjami.

 

Jednostki miar i wag

 

Angielski system miar i wag obowiązywał od początku powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki i jest powszechnie stosowany do tej pory. Chociaż Kongres USA uchwalił ustawę uznającą system metryczny za rozwiązanie preferowane w handlu i biznesie, jednak wiele firm stosuje w dalszym ciągu system angielski.

Obecnie powszechnie stosowaną praktyką w handlu jest umieszczanie na etykietach miary wagi lub objętości w systemie angielskim, obok którego w nawiasie podaje się oznakowanie w systemie metrycznym. Dodatkowe wymogi w tym zakresie w odniesieniu do określonych kategorii towarów mogą być ustanowione przez prawo federalne USA lub prawa stanowe.

 

MIARY WAGI I MASY

 

Uncje(oz) i gramy (g)

1 uncja=28,35 grama

16 uncji to funt

 

Funty(lb) i kilogramy(kg)

1funt=0,454 kilograma

1 kilogram=2,205 funta

16 uncji to funt

 

MIARY OBJĘTOŚCI

 

Galony(gal) i litry (l)

1 galon=3,79 litra

1 litr=0,26 galonu

Galon dzieli się na 4 kwarty, a kwarta na 2 pinty

1 kwarta=0,95l

 

MIARY DŁUGOŚCI

 

Cale (in) i centymetry (cm)

1cal=2,54 centymetra

1 cm=0,394 cala

 

Jardy (yd) i metry (m)

1 jard=0,914 metra

1metr=1,09 jarda

 

Stopy (ft) i centymetry (cm)

1stopa=30,48 centymetra

1m=100cm=3,28 stopy

12 cali to stopa a 3 stopy to jard

 

Mile (mi) i kilometry (km)

1 mila=1,61 kilometra

1 kilometr=0,621 mili

 

MIARY POWIERZCHNI

 

Cale kwadratowe (in²) i centymetry kwadratowe (cm²)

1cm²=0,15499 in

1in²=6,452cm²

 

Stopy kwadratowe (ft²) i metry kwadratowe(m²)

1m²=10,76ft²

1ft²=929cm²

 

Jardy kwadratowe i metry kwadratowe

1yd²=9ft²=0,8361 m²

1m²=1,1881 yd²

 

Mile kwadratowe i kilometry kwadratowe

1km²=0,386mi²

 

TEMPERATURA

 

Skale Fahrenheita(°F) i Celsjusza (°C)

Fahrenheit=9/5xstopnie Celsjusza+32

Celsjusz=5/9 (Fahrenheit-32)

32 stopnie Fahrenheita=0 stopni Celsjusza

36,6°C=97,9°F

26°C=78,8°F

 

Stany Zjednoczone w organizacjach międzynarodowych

 

Ze względu na swoją pozycje globalnego mocarstwa Stany Zjednoczone należą do najważniejszych organizacji międzynarodowych. USA są członkiem takich organizacji jak: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Organizacja Państw Amerykańskich, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku, grupa G-8.

 

Ważne linki: 

 

Administracja gospodarcza

 

Department of Commerce

Department of Agriculture

Department of the Treasury

Food and Drug Administration

Federal Trade Commission

Customs and Border Protection

Consumer Product Safety Commission

Environmental Protection Agency

United States Patent and Trademark Office

Taryfa celna USA

 

Administracja stanowa

www.usa.gov

 

Amerykańska Izba Handlowa, regionalne i lokalne izby handlowe – US Chamber of Commerce

www.uschamber.com/default

 

 

Polsko – Amerykańskie i Polonijne izby handlowe

 

Central European Business Association, Inc.

Pulaski Association of Business and Professional Men, Inc

Polonia Technica, Inc

Polish American Chamber of Commerce

Polish American Chamber of Commerce Michigan

Polish-American Chamber of Commerce of the Southeast US

US-Polish Trade Council

 

World Trade Centers

world.wtca.org/portal/site/wtcaonline

 

ALASKA 
World Trade Center Anchorage

 

ARKANSAS 

World Trade Center Rogers

 

CALIFORNIA
World Trade Center Long Beach
World Trade Center Palm Springs
World Trade Center San Diego
World Trade Center Oxnard
World Trade Center Sacramento

 

DALEWARE
World Trade Center Wilmington

 

 

DISTRICT OF COLUMBIA
World Trade Center Washington

 

FLORIDA
World Trade Center Miami
World Trade Center Palm Beach
World Trade Center Orlando
 


HAWAII
World Trade Center Honolulu

 

ILLINOIS
World Trade Center Chicago

 

KENTUCKY
World Trade Center Lexington

 

LOUISIANA
World Trade Center New Orleans

 

MARYLAND
World Trade Center Baltimore

 

MASSACHUSETTS
World Trade Center Boston

 

MICHIGAN
World Trade Center Detroit Windsor

 

MISSISSIPPI
World Trade Center Jackson Mississippi

 

MISSOURI
World Trade Center Kansas City
World Trade Center St Louis

 

NEVADA
World Trade Center Las Vegas

 

NEWJERSEY
World Trade Center Philadelphia

 

NEWYORK
World Trade Center Buffalo Niagara
 

NORTH CAROLINA
World Trade Center Raleigh Durham

 

OHIO
World Trade Center Cleveland

 

OREGON
World Trade Center Portland

 

PENNSYLVANIA
World Trade Center Harrisburg

 

RHODE ISLAND

World Trade Center Portland

 

SOUTH CAROLINA
World Trade Center Charleston

 

TEXAS
World Trade Center Houston

World Trade Center El Paso-Juarez

 

UTAH

World Trade Center Salt Lake City

 

VIRGINIA
World Trade Center Washington Dulles Airport AF

 

WASHINGTON
World Trade Center Seattle
World Trade Center Tacoma

 

WISCONSIN
World Trade Center Wisconsin

 

 

Amerykańskie Stowarzyszenia branżowe

 

American Farm Bureau Federation

Farm Equipment Manufacturers Association

United Fresh Fruit and Vegetable Association

Association of Home Appliance Manufacturers

Association of the Wall&Ceiling Industry

National Glass Association

Tire Industry Association

Helicopter Association International

National Agricultural Aviation Association

American Boat and Yacht Council Association

Shipbuilders Council of America

Associated Builders and Contractors

National Association of Manufacturers

Beer Institute

Food Distributors International

International Association of Food Industrial Services

Juice Products Association

National Beer Wholesalers Association

Wine and Spirits Wholesalers of America

National Council of Trade Development (NCITD)

International Wood Products Association

National Mining Association

Society of the Plastic Industry


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert