Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 17:44:32
usa, washington, ludność

Stany Zjednoczone Ameryki są konstytucyjną republiką federalną, obejmującą 50 stanów oraz jeden federalny okręg stołeczny. Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych.

 

 

Prezydent tworzy rząd i sprawuje kierownictwo nad polityką państwową. W skład gabinetu wchodzą wiceprezydent i i szefowie departamentów – odpowiedników polskich ministerstw.

Więcej informacji o składzie i zadaniach administracji federalnej: http://www.whitehouse.gov/administration/cabinet

Amerykański parlament, czyli Kongres, składa się z dwóch izb: niższej Izby Reprezentantów (435 członków wybieranych na kadencję trwającą dwa lata} i wyższej, czyli Senatu  (100 członków, których kadencja wynosi sześć lat; co dwa lata wymieniana jest 1/3 składu izby). Zasiadają w nich w zdecydowanej większości członkowie dwóch partii politycznych - Partii Republikańskiej oraz Partii Demokratycznej.

Wymiar sprawiedliwości sprawują sądy federalne i Sąd Najwyższy USA (dziewięciu sędziów, w tym przewodniczący), który jest naczelnym organem sądowniczym (bada zgodność ustaw z konstytucją).

Ponieważ Stany Zjednoczone są państwem federalnym, poszczególne stany cieszą się znaczną autonomią. Każdy stan ma własną konstytucję, godło, odrębny system prawny (mogą występować różnice w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej czy stawkach podatkowych), własną administrację, parlamenty i system sądowy.

Działalność ustawodawcza parlamentów stanowych może obejmować zagadnienia, które nie zostały uregulowane na szczeblu federalnym lub które zostały delegowane na szczebel stanowy. Poza stanem Nebraska wszystkie parlamenty są dwuizbowe, podobnie jak Kongres na szczeblu federalnym. Na czele stanu stoi gubernator, wybierany w wyborach powszechnych na 2- lub 4-letnią kadencję, sprawuje władzę wykonawczą.

Większość stanów wchodzących w skład Stanów Zjednoczonych ma przynajmniej dwa szczeble administracji lokalnej – hrabstwa (counties) i gminy (municipalities). Jednak niektóre stany, np. Hawaje, dzielą się tylko na hrabstwa; w innych, jak np. Massachusetts czy Connecticut hrabstwa pozbawione są osobowości prawnej, którą mają władze miejskie.

Niektóre gminy dzielą się na dalsze jednostki.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert