Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWspółpraca inwestycyjno-kapitałowa Polska - USA w 2014 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Jakubowska | 2015-11-27 16:38:00
wphi nowy jork


Stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych z USA w Polsce na koniec 2013 r. wyniósł 9,4 mld USD (dane NBP), co daje USA pozycję 7 inwestora w Polsce i udział 4,3 proc. w całkowitej wartości BIZ w Polsce, którą NBP szacuje na 220,96 mld USD. Grupa sześciu największych inwestorów to: Niemcy (37,8 mld USD), Niderlandy (35,6 mld USD), Francja (26,3 mld USD), Luksemburg (21,3 mld USD), Hiszpania (14,5 mld USD), Włochy (12,7 mld USD).

Należy zauważyć, iż informacja NBP o zagranicznych inwestycjach bezpośrednich w Polsce w 2013 roku została przygotowana po raz pierwszy w oparciu o nowe standardy OECD dotyczące sporządzania statystyki inwestycji bezpośrednich. Najistotniejszą wprowadzoną zmianą jest nowy sposób kwalifikacji dochodów, transakcji oraz stanów należności i zobowiązań pomiędzy innymi podmiotami w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo. Dla tej kwalifikacji kluczowe jest zidentyfikowanie i ustalenie rezydencji podmiotu dominującego w grupie podmiotów powiązanych kapitałowo. Dzięki wprowadzonej zmianie, zarówno wielkości zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce, jak i polskich inwestycji bezpośrednich za granicą lepiej oddają fakt, czy dana inwestycja kontrolowana jest z zagranicy, czy z kraju. Ze względu na wprowadzone zmiany, dane z poprzednich lat i dane obecne nie są bezpośrednio porównywalne.

Wartość kapitału amerykańskiego zainwestowanego w Polsce jest w rzeczywistości wyższa niż podaje NBP, gdyż wyniki podawane przez NBP dotyczą jedynie inwestycji dokonywanych bezpośrednio przez inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, a więc bez uwzględnienia inwestycji pośrednich, dokonywanych przez spółki zależne należące do amerykańskich właścicieli. Tymczasem USA inwestują w Polsce często przez kraje trzecie, głównie Holandię i Luksemburg. Według statystyk PAIiIZ przedstawionych w czerwcu 2012 r. Stany Zjednoczone są największym inwestorem w Polsce. Wówczas Agencja szacowała łączną wartość amerykańskich inwestycji w Polsce na 35 mld USD. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce szacuje całkowitą wartość zaangażowania inwestycyjnego USA w Polsce na ok. 20-30 mld USD i zatrudnienie ogółem ok. 180 tys.

Według GUS na koniec 2012 r. działały w Polsce 794 spółki z udziałem kapitału amerykańskiego, większość (476) zatrudniała do 9 osób. Dla 131 firm z USA inwestycje w Polsce przekraczały 1 mln USD. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce i KPMG w Polsce podają w raporcie „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych”, iż największymi inwestorami w Polsce są: General Motors Company, Philip Morris International Inc., TRW Automotive Holdings Corp., Commercial Metals Co., Descendants of the Founding Cargill & Macmillan Families, Mondelez International, Inc., F&P Holdings Inc., Avon Products Inc., United Technologies Corporation, General Electric Company, Goodyear Tire & Rubber Co., Citigroup, International Paper Co., Archer-Daniels-Midland Company, Procter & Gamble Co., Johnson Controls Inc., Pepsico Inc., 3M Company, Whirpool Corp., International Business Machines Corp., Helwett-Packard Company. Wykaz największych inwestorów amerykańskich (według AmCham i KPMG) na polskim rynku, z podziałem na spółki zależne, stanowi załącznik nr 6 do sprawozdania.

Od odbiorcy kapitału zagranicznego, w tym szczególnie amerykańskiego, który przyczynił się do budowy kapitalizmu w Polsce w latach 90., Polska stała się także inwestorem na rynkach zagranicznych. Wciąż w ponad 90 proc. polscy inwestorzy lokują swoje inwestycje na rynkach europejskich, ale Ameryka Północna znajduje się na drugiej, choć wciąż odległej pozycji w rankingu. W ostatnich latach nastąpił wzrost wartości polskich BIZ w Stanach Zjednoczonych. W 2010 r. wartość polskiego zaangażowania inwestycyjnego w Stanach Zjednoczonych wynosiła szacunkowo 228 mln USD, a na koniec 2011 r. była szacowana już na 2,1 mld USD. Do tego wysokiego wzrostu przyczyniło się w głównej mierze przejęcie przez polski KGHM za prawie 3 mld USD kanadyjskiej spółki Quadra Mining, w wyniku czego KGHM stał się właścicielem dwóch kopalni miedzi w USA: Robinson w stanie Newada oraz Carlota w stanie Arizona. Było to największe w historii przejęcie dokonane przez polską firmę za oceanem. Transakcja ta (techniczne dokonana w Kanadzie, ale pośrednio w USA) miała wartość trzykrotnie większą niż ówczesna wartość całkowitych polskich BIZ w Stanach Zjednoczonych.

Lista przejęć i inwestycji dokonanych przez polskie firmy w USA jest krótka, ale systematycznie się wydłuża. W 2014 r. WPHI w USA zidentyfikowały ponad 40 firm z polskim kapitałem na tym rynku; lista stanowi załącznik nr 7 do sprawozdania.

Wśród ważniejszych inwestycji polskich w ostatnich latach w USA była budowa fabryki materacy i elementów mebli spółki córki polskiej firmy COM40 - EBI LCC. W 2008 r. inwestycja polskiej firmy Com40 uplasowała się na trzecim miejscu wśród największych projektów inwestycyjnych w rocznym raporcie amerykańskiej Organizacja Inwestycji Zagranicznych (Organisation for International Investment) podsumowującym napływ inwestycji zagranicznych typu "greenfield" do USA. Wartość inwestycji oszacowano na 36,3 mln USD. Zatrudnienie otrzymało 800 nowych pracowników. Produkty z nowego zakładu zlokalizowanego w Danville w stanie Wirginia trafiają do Grupy IKEA w Ameryce Północnej.

 

Sukces rynku USA odniosła firma AmRest, która po sprzedaży 102 restauracji Applebee's weszła na rynek USA z siecią Tagliatella. W 2014 r. polska firma Korona, producent świec zapachowych, uruchomiła produkcję w USA, w stanie Virginia. Zatrudnienie w fabryce polskiej firmy w stanie Virginia ma znaleźć 170 osób. Bardzo duży sukces na rynku amerykańskim odniosła firma Inglot, która na terenie Stanów Zjednoczonych ma ponad 35 punktów sprzedaży na terenie USA, 7 sklepów własnych, w tym dwa w Nowym Jorku, dwa w Las Vegas, jeden w Miami, jeden w Paramus (New Jersey), Newport Beach; centrum dystrybucyjne w okolicy JFK w Nowym Jorku. Ma także 25 partnerów wspierających, z którymi współpracuje na zasadzie licencji lub franszyzy.

Firma Drutex prowadzi w USA produkcję i sprzedaż okien. W 2014 r. firma Sapiens International Corporation z grupy Asseco (50 proc. akcji należy Asseco Poland), przejęła amerykańską spółkę Knowledge Partners International, przez co polska firma stała się inwestorem na rynku USA.

Firma PTAK jest w posiadaniu kilku obiektów hotelowych oraz parceli niezabudowanych zlokalizowanych w Clearwater na Florydzie. Rozważane opcje inwestycyjne zakładają ewentualność wzniesienia dużego obiektu handlowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą turystyczną. Dotychczasowe zaangażowanie inwestycyjne Holdingu w USA wynosi kilkanaście milionów dolarów.

Według szacunków Amerykańskiej Izby Handlowej przedstawionej w cytowanym powyżej raporcie wartość polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku wyniosła 6,3 mld zł.

 

 
Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015