Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWymiana handlowa Polski z USA w 2014 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Jakubowska | 2015-12-30 15:55:44
wphi nowy jork


W wymianie handlowej z państwami Unii Europejskiej USA odnotowały w 2014 r. deficyt na poziomie 141 mld. USD. Wartość eksportu amerykańskich towarów wyniosła 276 mld USD, dla porównania w 2013 r. było to 262 mld USD. Z kolei import towarów z UE wyniósł ponad 417 mld USD, co było wzrostem w stosunku do roku ubiegłego o ponad 30 mld USD. Spośród państw UE czołowymi partnerami dla Stanów Zjednoczonych w 2014 r. były Wielka Brytania, Niemcy oraz Holandia. Polska na tle państw członkowskich UE plasuje się w połowie drugiej dziesiątki. Według danych United States Census Bureau, obroty handlowe Polski z USA w 2014 r. przekroczyły 8,8 mld USD i utrzymały się na zbliżonym poziomie jak w roku poprzednim (w 2013 r. osiągnęły wartość 8,7 mld USD).

 

Wiodące grupy towarowe eksportowane z Polski do USA w 2014 pokrywały się z rokiem ubiegłym i nie uległy zdecydowanej zmianie. W grupie towarowej HTS 4 dominowały następujące towary:

v Silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe – wzrost o 8,6 proc. wobec 2013 r.

v Aparaty telefoniczne, włączając telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych; pozostała aparatura do transmisji lub odbioru głosu, obrazów lub innych danych, włączając aparaturę do komunikacji w sieciach bezprzewodowych lub przewodowych – wzrost o 5,6 proc.

v Meble drewniane i ich części – wzrost o 14,7 proc.

v Części i akcesoria do ciągników, komunikacji miejskiej, pojazdów pasażerskich oraz samochodów osobowych – wzrost o 7,5 proc.

v Części balonów, sterowców, szybowców, samolotów i innych statków powietrznych, statków i pojazdów kosmicznych – wzrost o 18,5 proc.

v Eksport towarów przywożonych do naprawy lub na czas określony np. zwierząt wystawowych – wzrost o 92,8 proc.

v Druty izolacyjne, kable i pozostałe przewody elektryczne; kable światłowodowe i inne – wzrost o 26,8 proc.

v Siedzenia (inne niż fryzjerskie np. stomatologiczne krzesła) oraz ich części – wzrost o 28,8 proc.

v Silniki wysokoprężne, spalinowe z tłokami (m.in. diesel i jego pochodne) – wzrost o 35,1 proc.

v Przyrządy i urządzenia stosowane w medycynie (chirurgii, stomatologii lub weterynarii) oraz ich części – wzrost o 11,6 proc.

v Alkohol etylowy, nieskażony, wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe – spadek o 4,7 proc.

v Wały napędowe i korby, obudowy łożysk, łożyska itp., mechanizmy i przekładnie zębate, hydrauliczne śruby, sprzęgła i inne części – wzrost o 50,6 proc.

v Urządzenia elektryczne do przełączania lub zabezpieczania obwodów elektrycznych, lub wykonywania połączeń nie elektrycznych – wzrost 24,30 proc.

v Transformatory elektryczne (przekształtniki np. prostowniki) oraz wzbudniki – spadek o 2,1 proc.

v Tablice obwody, przełączenia elektryczne – wzrost o 87,2 proc.

Polski eksport do USA w 15 wiodących grupach towarowych w 2014 r. zwiększył się o 16,1 proc. w porównaniu do 2013 r., natomiast w pozostałych grupach towarowych spadł o 2,6 proc. W sumie eksport z Polski do USA wzrósł o 6,0 proc. w stosunku do 2013 r.

 

W eksporcie z USA do Polski w 2014 r. dominującymi kategoriami towarowymi były:

 

v Statki powietrzne, statki kosmiczne i ich części – spadek o 20,2 proc.

v Pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo- towarowymi oraz samochodami wyścigowymi o pojemności skokowej przekraczającej 1 3000 cm3 – wzrost o 15,9 proc.

v Masa celulozowa drzewna (sodowa lub siarczanowa) inna niż masa celulozowa drzewna do przeróbki chemicznej – wzrost o 14,7 proc.

v Części balonów, sterowców, szybowców, samolotów i innych statków powietrznych, statków i pojazdów kosmicznych – spadek o 46,0 proc.

v Maszyny do automatycznego przetwarzania danych i ich części; czytniki magnetyczne lub optyczne, maszyny do zapisywania i przetwarzania zakodowanych danych – spadek o 16,0 proc.

v Węgiel, brykiety i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - spadek o 6,5 proc.

v Aparaty telefoniczne, włączając telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych oraz pozostała aparatura do transmisji lub odbioru – spadek o 29,2 proc.

v Części składowe kompletnych obiektów przemysłowych w ramach handlu zagranicznego (rozporządzenie Komisji WE 113/2010 z dnia 9.02.2010 – wzrost o 4,0 proc.

v Części i akcesoria do ciągników, komunikacji miejskiej, pojazdów pasażerskich, samochodów osobowych i innych pojazdów silnikowych – wzrost o 52,6 proc.

v Przyrządy i urządzenia stosowane w medycynie, chirurgii, stomatologii lub weterynarii – spadek o 1,4 proc.

v Mieszaniny substancji zapachowych oraz mieszaniny na bazie jednej lub więcej substancji zapachowych jakiegokolwiek rodzaju, stosowane, jako materiał suchy w przemyśle – wzrost o 51,7 proc.

v Eksport towarów przywożonych do naprawy oraz towarów wystawowych m.in. zwierząt – wzrost o 207,7 proc.

v Kauczuk butadienowy i inne mieszanki kauczukowe – wzrost o 3,1 proc.

v Produkty sojowe i ich pochodne – spadek o 66,8 proc.

v Maszyny i inne urządzenia mechaniczne 56,6 proc.

 

Amerykański eksport do Polski w 15 wiodących grupach towarowych spadł o 14,1 proc. w porównaniu do 2013 r., natomiast w pozostałych grupach towarowych wzrósł o 9,3 proc. W sumie eksport z USA do Polski spadł o 3,4 proc. w stosunku do 2013 r. według danych United States International Trade Commission.

 

W handlu Polski z USA w 2014 r. dominujące znaczenie miały wyroby przemysłu elektromaszynowego stanowiące połowę polskiego eksportu na rynek USA oraz prawie 60 proc. importu z tego rynku. Największą pozycją w eksporcie obu państw stanowiły silniki oraz turbiny, – co jest bezpośrednim efektem wspólnych przedsięwzięć i inwestycji m.in. w polskiej Dolinie Lotniczej.

 
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015