Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAlaska trzecim stanem z legalną marihuaną

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 12:49:00
usa, alaska, marihuana, zdrowie, rekreacja, handel, gospodarka

Alaska została trzecim amerykańskim stanem, po Waszyngtonie i Kolorado, który zalegalizował użycie marihuany w celach rekreacyjnych. Utrzymano został zakaz palenia marihuany w miejscach publicznych.

Według przyjętego przez władze stanowe prawa, od lutego 2015 roku każdy kto ukończył 21. rok życia może nie tylko posiadać marihuanę i używać jej w celach prywatnych, ale także legalnie ją przewozić i dostarczać innym.

Na razie stanowe licencje dla sklepów na sprzedaż marihuany nie zostały wprowadzone, bowiem trwają prace nad uregulowaniem i opodatkowaniem tego nowego rynku, którego uruchomienie przewidziano najwcześniej w 2016 roku.

Jak pisze agencja Assosiated Press, kiedy w listopadzie 2014 r. mieszkańcy stanu Alaska w referendum stosunkiem głosów 53 proc. do 47 proc. opowiedzieli się za legalizacją marihuany w miejscach prywatnych, pozostawiono wówczas wiele szczegółów do uregulowania władzom stanowym.

Nowe prawo w Alasce budzi jednak wiele zamieszania w związku z jego różną interpretacją zarówno przez miejscową policję jak i władze poszczególnych miast. W największym stanowym mieście Anchorage szef policji Mark Mew zapowiedział, że jego policjanci będą surowo przestrzegać publicznego zakazu palenia marihuany i nakładać mandaty w wysokości 100 dolarów za jego złamanie. Z kolei, w miejscowościach wysuniętych na północ palenie marihuany na zewnątrz na terenie własnej posesji jest dozwolone, o ile nie będzie uciążliwe dla sąsiadów i otoczenia.

Amerykańskie prawo federalne wciąż traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk. Ale administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła w 2013 roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom, których obywatele opowiedzieli się w referendach za legalizacją marihuany, o ile zapewnią one, że przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji narkotyku.

Chodzi m.in. o zapewnienie, że nie trafi ona do nieletnich albo gangów oraz nie będzie sprzedawana do innych stanów, w których pozostaje nielegalna. Stany, w których zalegalizowano posiadanie i sprzedaż marihuany, mają też zapewnić, że konopie indyjskie nie będą uprawiane na terenach publicznych.

Pierwszymi stanami, które zalegalizowały marihuanę w celach rekreacyjnych były Kolorado i Waszyngton, których doświadczenie w tej sprawie bacznie jest obserwowane przez kolejne stany sygnalizujące chęć zalegalizowania tego narkotyku.

PAP

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert